Odnawialne Źródła Energii (innymi słowy: OZE) są w Polsce i na świecie szczególnie powszechne, o czym rozstrzyga ich bezproblemowa dostępność, ilość oraz spontaniczny mechanizm odnawiania za sprawą prostych procesów przyrodniczych. Do takich źródeł przynależy:
Energia pochodząca z biomasy jest inaczej nazywana biogazem wysypiskowym, biogaz rolniczy, szczątki drzewne, słomę oraz uprawy energetyczne. Z biomasy można wytworzyć dwie odmiany energii – cieplną oraz elektryczną. Dodatkowo możemy zastosować ją do wytworzenia paliwa.
Natomiast tzw. czysta biomasa oznacza rośliny, ich komponenty, półfabrykaty powstające z przetwórstwa drzewnego, skrawki drewnopochodne powstające podczas rozlicznych procesów w branży papierniczej, tłuszcze, oleje, „męty” ściekowe, skrobia, łój zwierzęcy, odrzuty powstające w trakcie oczyszczania ścieków i paliwa, np. – eteryzowany bioetanol, biodiesel i biogaz (a mianowicie te półfabrykaty i komponenty, jakie uprzednio powstały w 100% z biomasy). Trzeba mieć na uwadze, iż biogaz jest produkowany także samoczynnie w wyniku rozkładania się substancji organicznej. Jeśli chodzi o rodzaj podłoża, jakie jest stosowane przy specjalnej produkcji biogazu, odróżnia się:
Którakolwiek instalacja oddana do produkcji biogazu ma odmienną konstrukcję ze względu na użyty surowiec. Ogólnie jednakże można wyszczególnić najistotniejsze jej elementy, bez których praktycznie w ogóle nie byłaby w stanie pracować: maszyna do początkowej obróbki biomasy, komora (dedykowana do fermentacji surowca), instalacja gazowa, układ grzewczy, instalacja elektromagnetyczna i instalacja, w której będzie można przekształcić gnojownicę. W zakresie opracowywania oraz montażu instalacji biogazowych pozytywną reputacją w Toruniu cieszy się przedsiębiorstwo Wagra. Od 2010 r. ma własną pracownię, w której opracowuje się kompleksową dokumentację, m.in. sieci gazowych niskiego ciśnienia, przyłączy i instalacji dla domków jednorodzinnych i domów wielorodzinnych albo bioelektrowni opierającej się na gazie wysypiskowym (czyli właśnie biogazie).
Ważnymi jego elementami są: metan (80%) i dwutlenek węgla (do 37%). Do pozostałych składników kwalifikuje się, m.in. tlen (do 1%). Metan łatwo się zapala, zaś w wyższym natężeniu – eksplozyjny. Dlatego korzystnym środkiem na zagwarantowanie energii dla domu oraz ochrona przyrody (metan uszkadza bowiem powłokę ozonową Ziemi) jest instalacja niezawodnego systemu do odgazowywania.
Biogazownia oraz elektrociepłownia w ogóle nie są tym samym. Pierwsza konstrukcja jest stosowana tylko do generowania biogazu, druga – do uzyskiwania energii elektrycznej oraz cieplnej z biogazu. Biogazowania należy do jednego z elementów elektrociepłowni na biogaz.
Najprostszym jest odgazowanie bierne, które opiera się w skrócie na wywierceniu w bryłach wysypiska otworów (na wylot). Wówczas układa się w nich rury perforowane – wewnątrz nich będzie biegł gaz. Zostanie spalony przez osobne pochodnie do spalania biogazu, natomiast efektem ubocznym jest woda i dwutlenek węgla. Za sprawą tej metodzie niebezpieczne gazy praktycznie w ogóle nie są przekazywane do atmosfery. Aktywne Odgazowanie składowiska odpadów polega na użyciu analogicznej struktury, jednak rozbieżnością jest umocowanie jej do kanałów gazowych z podzespołem ssąco – regulacyjno – pompujących. Przy jego użyciu biogaz odsysany jest ze składowiska śmieci w delikatniejszy sposób. Oprócz tego zasłania się je powłoką glinowo – piaskową oraz rekultywacyjną. Aby osiągnąć maksymalną szczelność, montuje się w niej nieprzenikliwą folię. Gaz powstały za pomocą odgazowania aktywnego stosuje się w pierwszej kolejności do pozyskiwania ciepła (kotłownie gazowe), energii elektrycznej (generatory) i termicznej (jednocześnie z elektryczną; w jednostkach kogeneracyjnych). W dokonaniu odpowiedniego wyboru pomogą fachowcy z przedsiębiorstwa Wagra, którzy posiadają właściwą wiedzę oraz kompetencje w planowaniu oraz montowaniu takich instalacji. W ofercie mamy możliwość wyszukać takie usługi, jak:
Pracownicy przedsiębiorstwa w dowolnej chwili służą pomocą. Są w stanie zrobić startową analizę co do dochodowości całej inwestycji. Dodatkowo można poprosić o dokonanie symulacji biogazowej, dozór, konserwację oraz naprawę konkretnych urządzeń.
Jeśli zamierzasz dowiedzieć się więcej o instalacjach biogazowych, niniejszy link przeniesie Cię na odpowiednią stronę – Instalacje biogazowe