Agencja interaktywna - Pozycjonowanie stron - Reklama w Internecie - Kampanie reklamowe w Internecie - Reklamy Adwords
Reklama w internecie – zaskocz wszystkich.
12 stycznia 2017
Agencja reklamowa - Reklama Toruń - Filmy reklamowe - Projektowanie Logo - Ulotki, wizytówki, banery reklamowe - Profesjonalne Studio graficzne Toruń
Reklama dla Twojej firmy
17 stycznia 2017

Projektowanie ogrodów od A do Z

projektowanie ogrodów

projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to ciężka sztuka, dlatego warto powierzyć to fachowcowi, który posiada już odpowiednie podejście, wszechstronną wiedzę na temat projektowania ogrodów i talent. Jeśli pragniesz, żeby Twój ogród stał się nie tylko przyjemny, ale też trwały i funkcjonalny, musisz mieć na uwadze, że planowanie ogrodów nie polega tylko na ciekawym rozplanowaniu placu dla drzewek i rabatek. To jeszcze inne sprawy, które skrótowo omówimy w niniejszym poradniku. Także szczerze nakłaniamy do zapoznania się z naszym poradnikiem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Przed tym, jak profesjonalista zacznie wykonywać projekt ogrodu, wcześniej określi z Tobą, jaką funkcję powinien realizować Twój ogród. Czy na przykład ma być to strefa rekreacyjna, np. z miejscem na grill i placem pod stół albo może przestrzeń funkcjonalna, gdzie będzie można uprawiać drzewa owocowe i warzywa… Niewątpliwie opcji jest sporo i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki projekt będzie przygotowany.

Projektowanie ogrodów a zagospodarowanie terenu

Rzeczy, które należy brać w trakcie przygotowania planu ogrodu, jest niewątpliwie mnóstwo. Jedną z nich jest powierzchnia, którą posiadasz. Przemyślany schemat ogrodu może optycznie powiększyć powierzchnię czy ukazać funkcjonalność terenu w taki sposób, aby był on dla domowników jak najbardziej funkcjonalny.

Co trzeba uwzględnić w takim planie? Schemat ogrodu poza roślinami przewiduje wiele możliwości, w tym również dekoracje, czyli ścieżki brukowe, fontanny, kwietniki, czy popiersia. Pomijając oczywiście pewne trudności (powierzchnię czy otoczenie) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby stworzyć taki ogród, który stanie się nie tylko powodem do uśmiechu a będzie również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać pewne style w sztuce ogrodniczej. Dzięki temu przed Twoim domem może powstać:

  • ogród harmonijny (ogród symetryczny) – charakteryzujący się wielkim porządkiem, niezmiernie często towarzyszą mu rzeźby, przycięte krzewy a także kompozycje kwiatowe. Przykładem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – cechuje go styl odwzorowujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie są one doglądane przez ludzi. Taki ogród często wzbogaca się skałami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wyżej wymienione cechy.

Nieco odmiennie będą także planowane ogrody, które będą powstać w danym środowisku. Brane są tu pod uwagę przede wszystkim trzy rodzaje otoczenia (stąd także określenia tychże ogrodów): ogród w mieście, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród na wsi. Wyróżniają się one m.in. metrażem, przeważnie jest tak, że ogród w mieście będzie stosunkowo mniejszy niż ten znajdujący się na terenach wiejskich. Stąd inaczej należy podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do średniego, ponieważ nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Oczywiście specjalista podpowie Ci, który styl ogrodu będzie najlepiej pasować do miejsca i ukształtowania terenu bądź zasugeruje Ci całkowicie nowe, unikalne podejście.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Trzeba zawsze pamiętać, że własna koncepcja często nie może być w co do joty przygotowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby brać pod uwagę czynniki środowiskowe, które mają kluczowy wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny występujące w naturze jedynie w danych obszarach (np. rośliny tropikalne, rośliny nadmorskie itd.) mogą się nie przyjąć w naszym klimacie nie tylko ze względu na mikroklimat, a też na bakterie.

Przy projektowaniu ogrodu należy dodatkowo omówić sprawę tego, w jakim stopniu chcesz poświęcać mu czas, więc ile czasu planujesz wyznaczać na jego pielęgnację. Gdy nie masz determinacji do tego bądź po prostu nie czujesz ochoty, architekt zaadaptuje rośliny w taki sposób, by odpowiadały one Twoim wymaganiom, lub inaczej były to przykładowo rośliny nietrudne w utrzymaniu (przeważnie są to drzewka iglaste, takie jak świerki, cyprysy.

Najpierw badanie terenu, potem projektowanie ogrodów

Zanim wygląd ogrodu zostanie Ci pokazany, projektanci muszą wcześniej zorientować się w tym, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Odpowiedni architekt krajobrazu przeprowadzi:

    • analizę powierzchni pod kątem cech gruntu,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • badania położenia terenu (spady i tak dalej).

Po rozpoznaniu Twoich oczekiwań, ocenieniu możliwości i zbadaniu terenu, specjalista może w końcu zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po poznaniu każdej kwestii, projektant stworzy dla nas model ogrodu, czyli pokazanie ogrodu w postaci graficznej. Bardzo często są to schematy w formie symulacji 3D, która przedstawia nie tylko model ogrodu, ale także jego kolorystykę z uwzględnieniem środowiska.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

To wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Dokładnych informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie ogrodniczej znającej się na projektowaniu ogrodów. Dlatego gdy zależy Ci na skuteczności, poradach eksperta i atrakcyjnym ogrodzie, zdecydowanie oceń możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów, a na 100% się nie rozczarujesz.

Komentarze są wyłączone.