Prawo jazdy to obecnie dokument obowiązkowy. Znacznie upraszcza znalezienie pracy (bardzo duża liczba rekruterów twierdzi, że w procesie rekrutacji bierze pod uwagę czy konkretny kandydat posiada prawo jazdy) i podwyższa naszą własną wygodę. Mamy szansę dostrzec, ze co raz większa liczba młodych osób (w wieku od 18 do 20 lat) rejestruje się na kurs na prawo jazdy kat B, wbrew temu, że modernizowane przepisy znacznie zmniejszają szansę zaliczenie egzaminu w WORD.
Dysponując własnym samochodem mamy szansę się przemieszczać bez jakiegokolwiek problemu. Ale jest jeszcze jeden podstawowy walor posiadania prawa jazdy – możliwość zdobycia lepiej płatnej i ciekawej pracy. Już z kategorią B nasze perspektywy na rynku pracy się powiększają. Posiadając znaczniejszą ilość kategorii (np C+E) mamy szansę zdobyć zatrudnienie w przewozie drogowym. Pensja na tym stanowisku, dla nowych kierowców, jest przynajmniej dwukrotnie wyższa niż najmniejsze krajowe wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z rocznym doświadczeniem mogą otrzymać zarobki przekraczające 2 minimalne pensje. Identycznie wygląda sytuacja osób, które posiadają zdolności do przewozu osób – prawo jazdy kat.D.
Dziś przedstawimy Tobie krok po kroku, najważniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy również o pozostałych kursach mających na celu doskonalenie techniki jazdy. Wierzymy, że po lekturze tego niewielkiego przewodnika zapiszesz się na stosowny dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.
Szkolenie na prawo jazdy w kategorii B to najpopularniejsze i równocześnie najszybsze szkolenie, w jakim mogą wziąć udział osoby powyżej 18 roku życia o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych przez lekarza. Kurs składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Na lekcjach teoretycznych kursanci zdobywają wiadomości o obsłudze pojazdu osobowego i o normach ruchu drogowego. Każdy kursant musi także ukończyć ćwiczenia związane z pierwszą pomocą. Aby przejść do lekcji praktycznych (nauka prowadzenia samochodu) kursant musi zdać wewnętrzny test umiejętności. Ćwiczenia praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu jest w stanie przystąpić do egzaminu państwowego w WORD. Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony, oraz traktora rolniczego. Kursy na prawo jazdy kat. B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w każdej gminie. Cena kursu to przeważnie 1300 złotych.
Spora liczba moich kolegów opowiada, przyznaje iż zawsze zamierzało zostać kierowcą ciężarówki. Są także kobiety, które marzą o pracy w tym zawodzie. Kierowca samochodu ciężarowego to zawód pełen wyzwań, lecz także atrakcyjnych doświadczeń. Jeśli nie boisz się długich tras i nocy w ciasnej kabinie, to za pewne zrealizujesz się w tym fachu. Na starcie jednak musisz odbyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeżeli myślisz o kierowaniu samochodu ciężarowego z przyczepą (potocznie określanego TIR-em) dodatkowo musisz odbyć jeszcze kurs na kategorię E. Harmonogram szkolenia wygląda niezwykle identycznie jak szkolenie na samochody osobowe z tą subtelną różnicą, że na lekcjach z praktyki obsługujesz samochód ważący grubo ponad 4 tony. Otrzymanie dokumentu deklarującego umiejętności również dopuszczalne jest po zdaniu egzaminu w WORD. Ale to jeszcze nie wszystko. Osoby myślące o posadzie w ciężarówce potrzebują zakończyć jeszcze jeden kurs tzw. kwalifikację. Jest to szkolenie, które dokumentuje Twoje zdolności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to kolejny dodatkowy kurs za który musisz zapłacić. No ale przepisy to przepisy.
Kursy specjalistyczne dla kierowców, których zamiarem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzone są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno początkującym, jak i kierowcą z długoletnim doświadczeniem, dla których kluczowe jest regularne podwyższanie kompetencji na drodze. Te specjalistyczne szkolenia omawiają takie kwestie jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy niebezpieczeństwa w ruchu samochodowym. Prowadzone zajęcia takie jak jazda na torze poślizgowym, jazda na zakręcie nadsterownym, czy nagłe wkroczenie pieszego mają budować odpowiednie postawy w ruchu drogowym i uruchamiać wyobraźnię kierowców co do nieprzewidywalnych wydarzeń. Profesjonalne szkolenie jazdy bezkolizyjnej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które chcą zyskać większą swobodę za kierownicą.
Szkoły jazdy oferują nam co raz więcej kursów, na których możemy ulepszyć lub skontrolować swoje predyspozycje za kierownicą. Jedno jest pewne – warto zgromadzić trochę pieniędzy i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym łatwiej. Świetnym okresem na przystąpienie do kursu na prawo jazdy kat. B jest liceum, kiedy nie masz jeszcze pracy i innych obowiązków. Wielu rodziców zapisuje swoje pociechy na kursy w ramach niespodzianki na osiemnaste urodziny. To z całkowitą pewnością najkorzystniejsza inwestycja w dorosłe życie.
Wszystkie kursy zlokalizujesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przeskocz teraz na stronę internetową klikając tutaj: kursy jazdy torun