Większość z nas na pewno spotkał taki pojazd na swojej trasie. Wcale nie chodzi tutaj o kierowców powszechnych aut osobowych, którzy ignorują zakazy prawa drogowego. Pojazdami uprzywilejowanymi są którekolwiek samochody, których zamierzeniem jest ratowanie naszego zdrowia, życia czy dobytku, jak również zagwarantowanie bezpieczeństwa w państwie. Osoby siedzące za kierownicą takich samochodów mają wymóg zgłaszania kolejnym współuczestnikom ruchu transportowego, iż absolutnie nie będą naginali się do typowych kodeksów. Głównie odcieniami migających świateł oraz hałasami o chwiejnym tonie. Inaczej mówiąc: pozostali przewoźnicy, piesi i kolarze muszą zauważyć, że jedzie samochód sanitarny albo strażacy. Do aut, jakie posiadają specjalne zezwolenia, kwalifikujemy, m.in.: pojazdy ochotniczej straży pożarnej, samochody sanitarne, pojazdy straży granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Sił Zbrojnych, jednostki ratownictwa wodnego, pojazdy Służby Parku Narodowego. Do charakterystycznych samochodów uprzywilejowanych należą auta transportujące wartości kapitałowe, czyli tzw. bankowozy. Co więcej – pojazdy agencji ochroniarskich, instytucji kurierskich, instytucji pocztowych oraz nietypowe pojazdy wiozące szkodliwe produkty o niesamowicie dużej wartości.
Istnieje parę uniwersalnych wytycznych, jakimi należy się kierować w trakcie nabywania uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, przykładowo należy mieć skończone 21 lat, posiadać prawo jazdy stosownej kategorii, orzeczenie od specjalisty w zakresie medycyny pracy i psychologa o tym, iż nie ma zastrzeżeń zdrowotnych do prowadzenia owym środkiem transportu. Oprócz tego obowiązkowo należy odbyć szkolenie w ośrodku udoskonalania techniki jazdy i zdać satysfakcjonująco egzamin. Ujmuje on dwie główne części – teoretyczną i praktyczną. Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego ma za zadanie nauczenie kierującego słusznego reagowania w dziwnych i niekorzystnych okolicznościach na trasie. Świetnym przykładem jest wskazywanie „norm mocy” auta, zatem skali po przestąpieniu której traci się nad nim kontrolę. Układ zajęć musi ujmować zawiadywanie, np. karetką na terenie manewrowym, tablicy antypoślizgowej oraz pasie szkoleniowym. Pełne zdobyte umiejętności i wiedza są badane w trakcie egzaminu praktycznego. W wariantach samochodów przemieszczających wartości finansowe obligują identyczne zasady.
Mówiąc w skrócie w ośrodkach udoskonalania metody jazdy jest szansa zapisać się do dwóch odmiennych kursów – podstawowego oraz uzupełniającego. Pierwszy muszą realizować osoby, które chcą uzyskać wiadomości o wytycznych sposobu jazdy w sytuacjach specyficznych, o aktach ruchu drogowego, powszechnych oraz wyjątkowych warunkach na drodze oraz z psychologii przewozu. Zatem – planują dostać upoważnienia do kierowania samochodami uprzywilejowanymi albo dostarczającymi wartości pieniężne. Natomiast kurs uzupełniający oznacza wzbogacenie istniejących praw o kolejne kategorie. Przykładowo ktoś posiada prawo jazdy kategorii B1 oraz chce mieć dodatkowo uprawnienia do kierowania autami grupy C1 czy D1. Mówiąc ogólnikowo, zajęcia przeprowadza się odrębnie dla kategorii: 1) A1, A2 oraz A, 2) B1, B, B+E, 3)C1, C1+E, C, C+E, 4)D1, D1+E, D, D+E. Kurs podstawowy dla kategorii 1) mieści w sobie 6 godzin zajęć teoretycznych i 18 godzin zajęć praktycznych, a dla pozostałych grup 2), 3) i 4) jest to 6 godzin lekcji teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Szkolenie uzupełniające dla grupy 1) to 3 godziny zajęć teoretycznych i 8 godzin praktycznych, a dla następnych kategorii w przypadku powiększenia o wariacje A1, A2 oraz A to 3 godziny lekcji teoretycznych oraz 18 godzin praktycznych.
Samochody przekazujące wartości finansowe to wyjątkowy typ środków transportu. Wielokrotnie opisuje się je jako „bankowozy”, bowiem przesyłają fundusze do instytucji finansowych, bankomatów bądź reszty punktów, w których są one konieczne. Jeśli ktokolwiek chce prowadzić pojazd dostarczający kapitał musi bezwzględnie zrealizować warsztaty. Kurs na kierowcę konwojenta składa się z kilku znaczących fragmentów. Na wstępie są warsztaty teoretyczne, na jakich mamy możliwość dowiedzieć się niemało o przepisach drogowych, źródłach wypadków i o strategiach prowadzenia takich pojazdów. Ponadto każdy kursant jest zobowiązany nabyć wiadomości z obszaru psychologii prowadzenia bankowozu. Musi nauczyć się przykładowo dobrego postępowania w sytuacjach niebezpiecznych. Z kolei zajęcia praktyczne obejmują przeróżnego stylu zagmatwane wybiegi na ulicy, m in. niesymetryczny slalom, „szturm” na przeszkody, awaryjne zwalnianie pod barykadą czy symulacje ataków.
Skoro planujemy osiągnąć zezwolenia na pojazdy rozwożące wartości materialne, musimy mieć skończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy dobrej kategorii (zrobione wcześniej). Bezsprzecznie musimy również powędrować do specjalisty medycyny pracy i psychologa po dokument o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia wspomnianego rodzaju aut. Ośrodki poprawiania metody jazdy przekazują kursantom ogólne wytyczne na temat tego, jak dostać wszystkie niezbędne papiery. Osoby zaintrygowane tym szkoleniem mogą kliknąć w ten odsyłacz – Kurs na kierowcę bankowozu