W tradycyjnych plemionach indiańskich z rozmysłem wykorzystywano metody zniekształcania zębów, żeby oczywiste było „kto jest kim”. Wygląd zębów należał zatem do elementów cechujących daną jednostkę pod względem inherencji środowiskowej i obejmowanego w hierarchii miejsca. Porównywalnie rzecz miała się u pozostałych wspólnot, które za pomocą tatuaży, skaleczeń, obręczy bądź kolczyków, chciały wyróżniać się na tle pozostałych. Jak pisze Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „Zabieg ten dotyczy obu płci i ma miejsce w wieku osiemnastu lat u mężczyzn oraz dziewięciu u kobiet. W wielu przypadkach członkowie tych szczepów mieszkają i pracują już w dużych aglomeracjach miejskich, a pomimo to pozostają wierni swym tradycjom plemiennym”. Dawni Grecy badali ludzkie ciało pod względem geometryczności Górowała reguła „złotego podziału”, która była nierozerwalnie powiązana z boskimi proporcjami. Chodzi tutaj o dokładne zależności matematyczne między dowolnymi odcinkami. Na płaszczyźnie przeprowadzonych doświadczeń szybko przekonano się, że myślenie Greków było uzasadnione. Stosuje się je więc we współczesnej stomatologii. Podstawowe doświadczenia w zakresie stomatologii estetycznej, podjęto w XIX wieku. Zaobserwowano duży wzrost aprobaty własnego „ja”, nastroju i poziomu poczucia szczęścia u pacjentów, których uzębienie nie miało zbyt dużej ilości przebarwień czy uszkodzeń. Również obecnie proces ożywiania pięknego koloru zajmuje wiodące miejsce wśród licznych zabiegów.
Wiele z nas planuje posiadać silne , a także białe zęby. Atrakcyjny, nieskazitelny, szeroki uśmiech jest symbolem nie tylko doskonałej formy fizycznej obrazuje między innymi nasz sposób odżywiania, a też naszą wizytówką , kiedy spotykamy się z kimś face to face – na rozmowie kwalifikacyjnej albo z istotnym klientem. Wystarczy wyobrazić sobie orientacyjny scenariusz: młoda, śliczna osoba zagląda do cukierni. Zajmuje jedyny stolik, po czym przybywa do niej kelner z menu. Ona uśmiecha się i w tymże momencie widać u niej zaawansowaną próchnicę, martwicę wszystkich zębów albo co gorsze – ich nieobecność… Niniejsza zabawna historia jest świetnym przykładem tego, czego wszyscy chcą uniknąć. Atrakcyjne są ekonomiczne sposoby wybielania zębów, przykładowo kombinacja sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co znacznie nadwyręży tarczę ochronną, czyli szkliwo. Zanim jednak rozpoczniemy intensywnie szczotkować zęby osobiście skomponowanym „eliksirem”, powinniśmy sprawdzić czy nie doznamy uszczerbku na zdrowiu. Jak również – czy nie ma oznak niebezpiecznego stanu chorobowego, który podlega leczeniu? Wyłącznie specjalista jest w stanie przyjrzeć się temu i zaproponować adekwatną terapię. Innowacyjnym sposobem wybielania jest zakup w drogerii lub aptece past wybielających do zębów oraz specjalnych pasków. Te produkty mogą nie przyczynić się do utrzymywania się pozytywnych skutków, jakich się spodziewamy – błyskawicznego, profesjonalnego i długofalowego usunięcia skaz. Jeśli taki jest zasadniczy cel, dobrze jest umówić się na konsultacje do stomatologa, który oceni stan zębów, wypełni ubytki, wykona piaskowanie i skaling przed zabiegiem. Bo opisywany zabieg opiera się na naświetleniu zębów z wykorzystaniem lampy lub lasera oraz specjalistycznego żelu. Jest nieinwazyjny żaden przyrząd nie jest wkładany do środka ciała i w 100% bezbolesny.
Dzięki intensywnemu rozwojowi protetyki można odtworzyć utracone zęby, a także całą szczękę. Chodzi powtórne nadanie elementarnych funkcji zgryzowi oraz zagwarantowanie mu wzbudzającego zachwyt wyglądu. W trakcie rozmowy z lekarzem specjalistą zostaniemy poinformowani w zakresie technik uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu lub odbudowania całego łuku zębowego. Dzisiaj nie ma żadnych przeszkód z tym, żeby błyskawicznie i solidnie wykonać na przykład częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy trwałą protezę, bazującą na implantach, która posiada szerokie zastosowanie przy znacznych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są genialnym środkiem na uzyskanie imponującego uśmiechu dla wszystkich, którym pozostał fragment zęba albo szkliwo jest nierówne. Są słabo podatne na ścieranie oraz do złudzenia imitują prawdziwe zęby. Technika Inlay – Onlay, innymi słowy adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga wymienić dużą „ciemną” plombę na wypełnienie w postaci korony. Tzw. bonding to zabieg, podczas którego robi się delikatne poprawki: zamykania przerw między zębami albo wygładzania uszkodzeń szkliwa. Technologie protetyczne oparte są aktualnie na informatyce i tego powodu powstają coraz inteligentniejsze sposoby przygotowywania materiałów i ich obróbki. Duża ilość osób pamięta tymczasem jak w powszechnym użyciu było złoto. Mnogość możliwości jest przyczyną, że protetyk musi wybrać tą najlepszą w określonym przypadku, nie ustępując równocześnie aktywności działań marketingowych.
Jeśli interesują Cię skuteczne sposoby wybielania zębów, wejdź na naszą stronę, gdzie odkryjesz bardziej szczegółowe informacje na temat nowoczesnych zabiegów estetycznych: Stomatolog.