Wielkoformatowe ekrany LED
1 czerwca 2016
Kredyty dla lekarzy – dobra opcja na przyszłość
8 czerwca 2016

Terapia sensoryczna pomaga uporać się z nadpobudliwością, pozwala się lepiej skoncentrować i powoduje wzrost świadomości swojego ciała. Kołdra jest jednym z elementów wspierających terapię sensoryczną. jej wyjątkowe właściwości pobudzają układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie. Kołdry sensoryczne używane w trakcie snu lekko naciskają na powierzchnię ciała, powodując rozluźnienie organizmu i ograniczając poczucie lęku. W szczególności są one zalecane osobom z zaburzeniami takimi jak zespół Downa, zespół Aspergera, autyzm czy ADHD. Wraz z rodzicami ustalam wielkość kołdry, jej kolorystykę i ozdoby. Bardzo ważne jest aby kołdry obciążeniowe były przyjazne dla dzieci, które najczęściej z nich korzystają. Zapewniam naturalne materiały, takie jak bawełna, która nie doprowadzi do przegrzania ciała dziecka. Wszystkie szyte przeze mnie kołderki są kolorowe i udekorowane ciekawymi wzorami, które dzieci kochają.

Czym jest terapia sensoryczna?

Układ proprioceptywny odpowiada za zmysł orientacji położenia kończyn naszego ciała. Receptory tego systemu ulokowane są w naszych kończynach. Przewodzą one bodźce z zewnątrz, które dalej informują nasz mózg o położeniu naszego ciała wobec samego siebie. Dzięki nim wiemy jak ustawione jest nasze ciało bez patrzenia na nie. Układ proprioceptywny spełnia ważną rolę w naszym ciele, gdyż odpowiada za planowanie i prowadzenie ruchu. Jakiekolwiek zakłócenia w układzie proprioceptywnym mają wpływ na rozwój agresji, impulsywności, na brak możliwości skupienia się i brak koordynacji psychoruchowej. Terapia sensoryczna, poprzez wspólną zabawę i ćwiczenia, polepsza integrację w całym układzie nerwowym. Jest szczególnie ważna istotna przy zaburzeniach genetycznych takich jak ADHD, autyzm, zespół Aspergera, czy zespół Downa, którym towarzyszy podwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Podczas zajęć bardzo często wykorzystuje się kołderki obciążeniowe, które naciskając na receptory układu proprioceptywnego, stymulują je do działania.

Dobór kołdry obciążeniowej

Wybór kołdry obciążeniowej nie może być przypadkowy. Zawsze należy idealnie dobrać kołdrę do wagi i rozmiarów dziecka, tak aby kołdra nie była zbyt ciężka, gdyż wtedy nie będzie spełniać swoich funkcji w właściwy sposób. Kołdra sensoryczna powinna ważyć od 10 do 15 % wagi dziecka. Tylko wtedy nie przytłoczy ciała dziecka, co może wpłynąć na zbyt duże pobudzenie receptorów. Długość kołdry powinna być o 20 cm dłuższa niż wzrost dziecka, tak aby mogło się ono całe przykryć. Odpowiednio dobrana kołdra będzie równomiernie obciążała ciało dziecka. Materiał, z którego kołdra sensoryczna jest uszyta powinien być w 100% naturalny. Idealną tkaniną dla tego typu produktów jest bawełna. Kołdry  wypełniane są żwirkiem akwarystycznym lub granulatem.

Kołdra sensoryczna – co to takiego?

Kołdra sensoryczna to przede wszystkim produkt o  zastosowaniu terapeutycznym. Wykorzystywana jest w terapii sensorycznej, która poprawia koncentrację i redukuje agresję u osób cierpiących na zaburzenia takie jak: zespół Downa, zespół Aspergera, autyzm i ADHD. Kołdra sensoryczne jest wypełniona specjalnym granulatem, który w trakcie snu przyciska ciało powodując uczucie rozluźnienia i spokoju. Ucisk kołderki pobudza układ proprioceptywny, który jest odpowiedzialny za zmysł orientacji ułożenia kończyn. Aby kołdra spełniała swoją rolę jak najlepiej powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które nie powodują alergii i nie przegrzewają organizmu. W trakcie szycia kołdry obciążeniowej przywiązuję szczególną uwagę do rozciągliwości materiałów, gdyż kołdra powinna  być idealnie dopasowana do ciała dziecka, nie przygniatając go. Wykorzystanie przepuszczającego powietrze materiału umożliwia stosowanie kołdry w lato i zimę, gwarantując wygodę użycia. Dopasowanie koloru kołdry do preferencji dziecka jest bardzo ważne, dlatego też każde zamówienie traktuję bardzo indywidualnie.

Stosowanie kołdry sensorycznej

Kołdra sensoryczna jest idealnym uzupełnieniem terapii sensorycznej i może być stosowana bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Dobrze dobrana jest bezpiecznym i, co przemawia za jej stosowaniem, skutecznym rozwiązaniem terapeutycznym. Jest bardzo praktyczna i można jej używać przez cały rok. Wyprodukowana jest z 100% naturalnej bawełny, przez co dziecko odczuwa duży komfort z jest stosowania. Ozdobiona w przyjazne dziecku kolory i motywy, będzie chętnie wybierana przez najmłodszych. Jednak kołdra obciążeniowa powinna być odpowiednio dostosowana do wagi i wzrostu dziecka, tak, aby nie była zbyt lekka, lub zbyt ciężka, co może przynieść negatywne efekty. Zaleca się jej stosowanie osobom z zaburzeniami psychoruchowymi, sensorycznymi i genetycznymi.

Kołdra obciążeniowa – oferta

Szyte przeze mnie kołdry obciążeniowe są wyjątkowe, kolorowe i dobre dla alergików. Tworzę kołdry z jedynie naturalnych tkanin o sprawdzonej jakości, takich jak bawełna i flanela bawełniana. Materiały te zapewniają Komfort użytkowania, gdyż mogą być prane mechanicznie. Szycie jest moją największą pasją. Zawsze staram się, aby każda kołdra sensoryczna była jedyna w swoim rodzaju, uszyta na miarę potrzeb dziecka.  Wraz z rodzicami dobieram wielkość kołdry, jej kolor i ozdoby. Wykorzystuję moją wyobraźnię i najnowsze trendy w w zakresie mody dziecięcej. Najważniejszy jest dla mnie uśmiech dziecka, które chętnie sięga po uszytą przeze mnie kołdrę.  Ceny kołder sensorycznych różnią się w zależności od wielkości, wypełnienia i stylizacji. Kołdra obciążeniowa to najlepszy prezent dla Twojego dziecka.

Komentarze są wyłączone.