Pompy cieplne należą do urządzeń, które wykorzystują energię pochodzącą z natury. Wymuszają ruch ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Cały proces nagrzewania domu przebiega zatem w całkiem prosty sposób. Pompy ciepła posiadają szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych, klimatyzacji pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, ogrzewaniu budynków i ocieplaniu wody do codziennego użytku. Współcześnie są wyjątkowo nowoczesnymi urządzeniami krzyżującymi funkcję ogrzewania i ochładzania.
Pompy cieplne czerpią energię z odnawialnych źródeł energii oraz dostarczają ją do układu ciepła domu, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Wyodrębnia się je biorąc pod uwagę dwa zasadnicze kryteria: rodzaj dolnego źródła ciepła i sposób zwiększania ciepłoty oraz ciśnienia. Pompy cieplne, które uzyskują energię z dolnego źródła ciepła rozróżnia się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne i pompy czerpiące z odparowywania bezpośredniego oraz wody. Biorąc pod uwagę następne kryterium, rozróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Mogą działać w zespole monowalentnym i biwalentnym, inaczej jako indywidualne źródło grzewcze w lokalu lub w zespoleniu z innym źródłem, przykładowo. kotłem wybranego typu. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja w pełni zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. przestronnego domu jednorodzinnego, ale należy odpowiednio nakreślić projekt dostarczania energii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na układ równoległy, to istotna jest temperatura poza domem oraz obciążenie pompy. Gdy ten drugi czynnik jest nadmiernie wysoki, sterownik maszyny cieplnej włącza opcjonalne urządzenie do otrzymywania ciepła. Układ alternatywny opiera się w skrócie na tym, że główna pompa grzewcza będzie ocieplała albo chłodziła pomieszczenia jedynie do wyznaczonej temperatury. Dogrzewanie spada np. na kocioł olejowo – gazowy. Ów typ ocieplania sprawdzi się znakomicie w domach z grzejnikami.
Wszystko właściwie zależy od tego, na jaki model pompy grzewczej się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można wyszukać o nich mnóstwo informacji, m in. wpisując w Google hasło „Pompy ciepła Toruń” albo „Pompa ciepła cena”. Pompa grzewcza opierająca się na układzie woda – woda ma dwa podstawowe moduły: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej mocnymi stronami są: nieduża dewastacja terenu, znikome uzależnienie od czynników pogodowych, stabilność ciepłoty źródła przez pełny rok, stosunkowo niewielkie koszty inwestycji przy funkcjonujących zasobach wodnych, wysoki wskaźnik efektywności. Pompa termiczna gruntowa ma jednakże dość wysokie wymagania co do własności pobieranej wody (twardość, zawartość manganu i żelaza), niemałe koszty wybudowania studni, pompa głębinowa czuła na awarie, okres eksploatacji maksimum do 20 lat, poprowadzenie badań sprawności studni (dla przekraczających 30 m, trzeba otrzymać uprawnienie wodno – prawne. Poza tym w przypadku, gdy woda głębinowa jest „złośliwa chemicznie”, trzeba ubezpieczyć pompę w dobry układ filtrów (a to wytwarza następne koszty).
Pompa tego typu niejednokrotnie jest powiązana z kolektorem gruntowym, przez który biegnie solanka. To oczywiście on zbiera ciepło z dolnego źródła cieplnego. Solanka pochodzi z roztworu glikolu, niezamarzającego w nawet niezmiernie niskich temperaturach. Ogólnie stosuje się trzy rodzaje kolektora: kolektor poziomy, spiralny bądź pionowy (a mianowicie sonda głębinowa).
Niewątpliwą zaletą kolektorów płaskich jest nieduży koszt inwestycji oraz prostota konstrukcji. Wadami natomiast: uniemożliwienie sadzania drzew nad kolektorem, pokrywania ziemi nad nim przykładowo asfaltem albo kostką brukową, skrócenie czasu wegetacji roślin zasadzonych ponad nim, obejmowanie znacznej przestrzeni, wyższe koszty pompowania glikolu. Jeżeli nie można przyłączyć kolektora płaskiego, wówczas należy zastanowić się nad sondą głębinową. Jej części posiadają wygląd podłużnej litery „U” oraz mogą być ulokowane od 30 do 150 metrów pod warstwą gleby. Pozytywną stroną tego wyjścia jest uniezależnienie od warunków pogodowych, spora produktywność, niewielki poziom deformacji terenu, mniejsze wydatki pompowania glikolu i opory hydrauliczne. Nie można obejść się bez specjalnego sprzętu oraz przyzwoleń wodno – prawnych.
Proces sorpcji oznacza zaabsorbowanie przez jakąś ciecz odmiennej cieczy bądź gazu. Gdy kupujemy wodę mineralną gazowaną, to po usunięciu nakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed usunięciem zakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeśli chodzi o pompy ciepła sorpcyjne, to można spotkać dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze stosują niskociśnieniową parę, która zatrzymywana jest przez, np. wodę oraz podczas tego procederu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są współcześnie w fazie prac badawczych jeśli chodzi o używanie ich do grzania domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Od dłuższego czasu użytkuje się je jako urządzenia chłodnicze o nadzwyczaj dużej mocy. By pompy sorpcyjne działały, muszą bazować na systemie próżniowym.
Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem – Pompa ciepła cena