Czy stosowne ocieplenie budynku ma wpływ efektywność energetyczną? Naturalnie. Z energooszczędnością kroczą w parze oszczędności pieniężne, ze względu na redukcję kosztów ogrzewania. Profesjonalne ocieplenie budynku spowoduje, że ciepło będzie się w nim dłużej utrzymywać. Kalkulacja jest zatem dość prosta.
W ogromnym spektrum materiałów ociepleniowych pojawiła się parę lat temu pianka PUR – o niskiej wadze,o umiarkowanej wadze, wchodząca w skomplikowane miejsca, umożliwiająca perfekcyjną ochronę cieplną. Krótko mówiąc wyjątkowa w każdym calu. W najnowszym artykule chcemy Wam zaprezentować ją z bliska, by potwierdzić, że w budownictwie czasami dobrze jest postawić na nowoczesność, a nie na dostępne standardy.
Izolacja natryskowa, bo w taki sposób też określa się technologią wykorzystującą piankę PUR, perfekcyjnie odnajduje się w najsurowszych warunkach. Firmy budowlane często stosują ją w budownictwie lokalowym, jak i industrialnym. Istotną cechą pianki poliuretanowej jest jej drobna waga, w przeciwieństwie do pozostałych materiałów izolacyjnych. Dzięki tej właściwości pianka nie obciąża konstrukcji budynku, co wyraźnie poszerza możliwości jej przeznaczenia. Pianka poliuretanowa oferowana jest w dwóch rozwiązaniach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym, które przybliżymy Wam w dalszej części artykułu. Jesteście zainteresowani?
Jak samo określenie sugeruje, pianka otwartokórkowa cechuje się otwartą kompozycją komórek. Wilgoć nie zatrzymuje się wewnątrz budynku, tylko lekko przenika przez skorupę ocieplenia na zewnątrz. Ta zaleta fachowo oznaczana jest poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w systemie otwartokomórokwym jest niezwykle niski. Szczególnie znaczącym atutem pianki otwartokomórkowej jest wykorzystanie wody jako czynnika spieniającego. Oznacza to, że taki typ ocieplenia jest wyjątkowo ekologiczny i może być z powodzeniem wykorzystywany w każdej strukturze budowlanej. Izolacja otwartokomórkowa jest szczególnie zachwalana w budownictwie pasywnym, w którym stawia się na produkty o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych. Pianka nie przewodzi ciepła, przez co zostaje ono zamknięte w środku. Utrudnia natomiast dostęp pyłu i obniża hałasy z zewnątrz. System otwartokomórkowy to najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy lub ścian działowych.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma o wiele szersze przeznaczenie, niż ocieplenia otwartokomórkowe, a to ze względu na zwartą budowę komórek. Izolacja zamkniętokomórkowa nie wchłania wilgoci, jest odporna na zgniatanie i może być wykorzystywana w skrajnym kręgu temperatur. Ponadto odznacza się znacznie wyższym wskaźnikiem przekazywania ciepła. Te zalety powodują, że pianka zamkniętokomórkowa odnajduje zastosowanie w ociepleniu płaskich dachów, fundamentów, konstrukcji ze stali chłodni, czy kanalizacji. Ze względu na gęstą konsystencję przygotowuje się z niej między innymi gotowe płyty warstwowe.
Pianka PUR powstaje jest z dwóch kluczowych elementów – polieteru i izocyjanu. Te dwa prefabrykaty w związaniu z wodą produkują pianę o gęstej strukturze i wspaniałych właściwościach termoizolacyjnych. Gotowa pianka PUR produkowana jest wyłącznie w miejscu montażu, co zdecydowanie skraca czas zrealizowania izolacji. Elastyczna postać pianki wpływa na to, że przenika ona w skomplikowane miejsca, wykluczając tym samym powstanie tzw. mostków cieplnych, co nie było możliwe przy aplikacji tradycyjnych materiałów ociepleniowych. Pianka poliuretanowa jest lekka i nie obciąża struktury budynku. Z tego powodu może być wdrażana zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i przy odnawianiu starszych budynków, czy przy budowie hal magazynowych o imponującej powierzchni. Dobrze nadmienić również, że izolacja pianką jest niesamowicie produktywna. Nie poddaje się procesowi biodegradacji, co oznacza, że zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Zatrzymuje ciepło w domu w okresie zimowym i nie doprowadza do zbytniego nagrzania się wnętrza w lato – działa zatem dwukierunkowo. Dodatkowo pianka z poliuretanu nie wzbudza żadnych reakcji alergicznych, co zwiększa grono jej wielbicieli. Nie jest także ciekawym materiałem dla gryzoni, czy owadów, których obecność w mieszkaniu nie jest mile widziana. Pianka PUR to zwyczajnie nowoczesny materiał izolacyjny.
Pianka poliuretanowa może być stosowana w zróżnicowanej skali temperatury i w trudno dostępnych powierzchniach. Jest to najlepszy system do ocieplania poddaszy i ścian. Pianka PUR może być wykorzystywana w budownictwie rodzinnym, jak i w budownictwie przemysłowym. Odpowiada także wszelkim standardom budownictwa pasywnego. Jest materiałem energooszczędnym, niegroźnym dla środowiska, i delikatnym dla osób z różnego typu uczuleniami. Położenie izolacji natryskowej pochłania praktycznie kilka chwil. Zapewne nie musimy już Was przekonywać, że ocieplenia z pianki poliuretanowej są najbardziej stabilne i najbardziej skuteczne. Wstąp na stronę internetową firmy fachowców od izolacji natryskowej i zapoznaj się z szczegółową ofertą: Ocieplanie poddasza Bydgoszcz