Wydajny system grzewczy to podstawa każdego domu. Przy jego wyborze powinniśmy kierować względami dostępnego budżetu, ogrzewanej powierzchni, użyteczności i oczywiście wydajności. Odpowiednio przystosowana instalacja centralnego ogrzewania, połączona z właściwą izolacją pomieszczeń wpływa na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem jak i likwidacją skutków przesadnej wilgoci. Obecnie producenci sprzedają nam wygodne rozwiązania w zakresie urządzeń grzewczych. Częściowo zautomatyzowane urządzenia, takie jak pompy ciepła, czy piece gazowe odpowiadają wszelkim standardom bezpieczeństwa i ekologii. Są to mechanizmy osiągalne dla każdego z nas. Jednak są tak zróżnicowane, że wybór optymalnej instalacji nie jest zazwyczaj jednoznaczny. Spróbujemy opisać Ci najwybitniejsze instalacje grzewcze. Jesteśmy pewni, że znajdziesz odpowiednie urządzenie dla siebie i swojego domu.
Nim jednak pokażemy Ci naszą analizę konkretnych systemów centralnego ogrzewania, pomyślmy nad tym co należy rozważyć przed wyborem stosownego wyposażenia. W zasadzie możemy wypunktować 3 fundamentalne czynniki, które wpływają na decyzję w kwestii systemu grzewczego. Po pierwsze jest to czynnik grzewczy, czyli ogrzewanie wodne, lub ogrzewanie powietrzem, z czego najpopularniejsze jest u nas ogrzewanie wodne. Inną sprawą jest dobór źródła ogrzewania. Najczęściej energia cieplna tworzona jest w procesie spalania danego paliwa, którym jest gaz, drewno, węgiel, olej opałowy, bądź też modny ekogroszek. Następnym sposobem jest odzyskiwanie ciepła z środowiska, co zapewniają wydajnościowe pompy ciepła. Dodatkowo musimy się zastanowić nad tym, który wariant układu grzewczego okaże się nas najbardziej odpowiedni – grzejniki ścienne, podłogowe, czy sufitowe. Teraz jesteś gotowy do podjęcia następnego kroku, czyli wyboru właściwego urządzenia do domowej kotłowni.
Kocioł gazowy doprowadzi do redukcji kosztów ogrzewania w budynku. Jednak warto jest pamiętać, że do jego właściwego funkcjonowania konieczne jest podłączenie systemu do sieci gazu płynnego, albo zbudowanie własnego składu z paliwem. Powiązane jest to z kolejną inwestycją, która niewątpliwie zwraca się po określonym terminie, chociaż musimy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni uzależnić się od dostawcy gazu, co dla niektórych może być niewygodne.
Jednym z najczęściej wybieranych pieców gazowych, jest kocioł marki Buderus, który został wyposażony przez firmę w funkcję celnego ustawienia temperatury i szybkiej modyfikacji ilości używanego gazu. Kotły gazowe Buderus mają, w zależności od modelu otwartą lub zamkniętą komorę spalania. W pierwszym przypadku znaczy to, że powietrze dostarczane jest z środowiska, a w drugim, że transportowane jest przez specjalistyczne przewody. Niezależnie od zakupu konkretnego modelu systemu, każdy piec gazowy posiada unikatowy system minimalizujący do zera możliwość przestawienia ciągu spalin, jak i pełnego wyziębienia się ocieplanych wnętrz.
Oto najważniejsze zalety pieców gazowych:
Eko groszek kategoryzuje się w minionych latach do najczęściej używanych materiałów grzewczych. Jest stosunkowo tani i bardzo wydajny. Kotły na ekogroszek najlepiej jednak działają w budynkach jednorodzinnych, a to ze względu na konieczność magazynowania opału. Rzadziej instalowane są zatem w obiektach wielorodzinnych, chociaż faktycznie taka możliwość również występuje. Spójrzmy teraz na specyfikę tego rodzaju układu ogrzewania. Piece na ekogroszek klasyfikowane są do kategorii pieców stałopalnych, które od dłuższego czasu sprzedawane w branży urządzeń centralnego ogrzewania. Dzielą się na kotły z górnym spalaniem i kotły z dolnym spalaniem. Jedno od drugiego różni się jedynie trybem pracy, przy czym kotły ze spalaniem dolnym mogą być operowane mechanicznie. Powietrze napływa do środka kotła poprzez przyłączony wentylator. Napomknięta już wcześniej firma Buderus, tworzy kotły na ekogroszek z wyjątkowymi sensorami, które chronią przed pożarem.
Co do głównych zalet dobrze jest wyróżnić 3:
W trosce o czyste środowisko jak i budżet Klientów, powstały pompy ciepła – urządzenia pozyskujące ciepło z natury Pompy ciepła nie pobierają żadnego paliwa. Czynnikiem grzewczym jest tu, w zależności od modelu, powietrze, woda, lub też grunt. Tak zaawansowane rozwiązanie pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Funkcjonowanie pompy ciepła możemy porównać do pracy lodówki, z tym że w odwrotnym kierunku. Uzyskane z otoczenia źródło energii skrapla się, a wyprodukowana para zostaje sprężona, przez co wspomaga obieg wody użytkowej. Nieskomplikowany układ, ale jak funkcjonalny.
Walory pompy ciepła to przede wszystkim:
Wymieniliśmy i zaprezentowaliśmy Wam najpopularniejsze urządzenia grzewcze. Wszystkie te instalacje dostępne są w ofercie dystrybutora urządzeń centralnego ogrzewania: pompy ciepła Bydgoszcz