Sektor systemów grzewczych wciąż rozszerza się w energicznym tempie. Powstają kolejne wydajne technologie, które wykorzystują ciepło z otaczającego nas środowiska. Nawet nie nie myślimy o tym co dzisiaj może stanowić źródło ciepła. Fenomenalną alternatywą dla tradycyjnych układów centralnego ogrzewania jest pompa ciepła. Ta technologia może być stosowana w współczesnym, jak i starym budownictwie, dostarczając mieszkańcom optymalne warunki cieplne i znaczne oszczędności finansowe. Pompy ciepła występują w różnorodnych modelach (w zależności od źródła odebrania ciepła) i w przeróżnych wersjach cenowych (w zależności od zastosowanej techniki). Bardzo często producenci zabiegają o to, aby pompy ciepła były praktyczne i kompaktowe, by nie zabierać zbyt dużej ilości miejsca w domu. Spora liczba tych urządzeń działa w bezgłośnym trybie, co jest dodatkowym, istotnym atutem. Najistotniejsze jest jednak, że każda pompa ciepła obniża nakłady pokrywające ogrzewanie domu, co jest najczęściej wyróżnianym czynnikiem, dla którego znaczna ilość ludzi inwestuje w tą technologię.
Jeżeli budujesz dom, lub zamierzasz zrekonstruować przestarzały system ogrzewania, zobacz jaka pompa ciepła będzie dla Twojej rodziny najkorzystniejsza. Poniżej przedstawiamy wszystkie typy pomp ciepła, wraz z ich szczegółową specyfiką.
Powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa sygnalizuje, użytkują powietrze zewnętrzne i powietrze zużywane jako podstawowe źródło ciepła. Podobnie jak inne maszyny grzewcze, ten rodzaj pompy służy do zasilania w energię termiczną systemu wewnętrznego ogrzewania (c.o.) oraz wyprodukowania odpowiednie temperatury wody użytkowej (c.w.u.). Mamy tu więc wydajne zestawienie pompy powietrznej, pojemnościowego podgrzewacza wody i kontenera buforowego wody grzewczej. Użycie pompy ciepła powietrze – woda umożliwia bez jakiegokolwiek kłopotu ogrzać apartament o rozmiarze 120m2, korzystając tylko z mocy otaczającej nas natury. Co więcej, znaczna ilość pomp ciepła na powietrze umożliwia także funkcję chłodzenia co umożliwia ich stosowanie o dowolnej porze roku.
W przypadku gruntowych pomp ciepła czynnikiem cieplnym jest grunt. Te urządzenia są inaczej określane geotermalnymi pompami ciepła i cechują się większą skutecznością niż powietrzne pompy ciepła przy surowszych temperaturach. Najlepszą skuteczność mają przy układzie, kiedy dolne źródło zostało zainstalowane w wodzie gruntowej, która wciąż ma temperaturę przekraczającą zero stopni. Gruntowe pompy ciepła doskonale odnajdują się w budownictwie mieszkalnym.
Kolejną opcją jest wykorzystanie wody jako czołowego źródła ciepła. Taki typ pompy ciepła wspierany jest akcesoryjną instalacją (elektryczną, olejową, bądź gazową) co dodatkowo oddziałuje na ostateczną wydajność energetyczną instalacji grzewczej. System wodny może osiągnąć wysoką efektywność, nawet podczas najchłodniejszych zimowych nocy (skala wynosi nawet 600%). Wodna pompa ciepła może być podłączona do ogrzewania podłogowego, grzejników konwekcyjnych czy do ogrzewania powietrznego.
Pomimo rożnych źródeł termicznych istota funkcjonowania pompy ciepła jest praktycznie identyczna w każdym modelu. Każda pompa ciepła składa się źródła pobierające ciepło z góry i z dołu. Źródłem dolnym jest powietrze, woda, lub grunt, a źródłem górnym jest woda która biegnie następnie w całym systemie grzewczym Powinno się zaakcentować, że pompa ciepła nie wytwarza ciepła, lecz pozyskuje je z środowiska, co jest najbardziej ekologicznym, dostarczanym rozwiązaniem grzewczym. Wysoka efektywność energetyczna jest skutkiem wyjątkowej konstrukcji. Pojawia się tu parownik, który odprowadza energię cieplną z powietrza, wody i gruntu do instalacji. Dalej sprężarka spręża podgrzany gaz, podnosząc jego temperaturę. Gaz ten przechodzi dalej do kondensatora, który zasila w ciepło wodę ogrzewającą cały dom. To co zostaje z procesu odzyskania ciepła zostaje dostarczone do parownika. Cykl dobiega końca, a pompa ciepła jest gotowa do dalszego działania.
Wytwórcy nowoczesnych urządzeń CO troszczą się nie tylko o doskonałą wydajność energetyczną, ale także o atrakcyjność konstrukcji. Pompy ciepła cechują się niewielkim rozmiarem i łatwo adaptują się do wnętrz o nietypowej kubaturze. Mogą być sterowane bezdotykowo przy pomocy funkcjonalnej aplikacji, bądź sterownika. Zaopatrzone są również w różnorodnego typu funkcje, takie jak tryb pracy nocnej, czy tryb automatyczny, co podwyższa komfort obsługi. Na dodatek mogą wpierać pracę innych urządzeń grzewczych.
Jesteśmy producentem wysokiej jakości pomp ciepła poprawiających efektywność energetyczną Twojego mieszkania. Zapewniamy sprzedaż urządzeń grzewczych, w tym rekuperatorów i pomp ciepła, oraz instalację całych instalacji grzewczych. Dla nas najważniejszy jest Twój komfort. Wejdź na naszą stronę i poznaj dokładną specyfikację każdej pompy ciepła. Pompa ciepła