Najem lub sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego 2021
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny dla pacjenta
25 lipca 2022

Implant dentystyczny – czy warto?

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe wypełniają przerwy w przypadku straty zębów i są jednym ze znanych i bardzo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie wykonanym leczeniu śruba implantu jednoczy się z kością, a ustawiona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Za pomocą implantów można wypełniać nie tylko poszczególne braki, a nawet cały komplet zębów. Implanty są także porządnym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębów jest ich trwałość. Zdaniem dentystów prawidłowo umieszczony implant może wystarczyć do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą swojej trwałości, nie psują się i nie sprawiają kłopotów. Co więcej wykorzystanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają położenia i nie pozwalają, żeby np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant dentystyczny?

Generalnie implantów stomatologicznych nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, ze względu na ciągle postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Część czynników nie odbiera kompletnie możliwości korzystania z implantów dentystycznych, ale powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują też osoby, które latami są uzależnieni od papierosów.

Implanty stomatologiczne

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty dentystyczne zapewniają wiele możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany wielu zębów, a czasami całego łuku.

Dentysta protetyk ma dostępnych parę rozwiązań, ale obecnie przeważnie wybieranymi sposobami są implanty lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć oba te sposoby dobrze zakrywają bezzębie, oba posiadają zarówno zalety i wady. Bywa tak, że korzystanie z protezy może okazać się niewłaściwe z uwagi na np. nieodpowiednie cechy anatomiczne szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na parę lat trzeba je wymienić, ponieważ z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Wszczepienie implantów stomatologicznych z kolei zabiera trochę czasu z uwagi na na potrzebę wszczepienia implantu w kości szczęki i żuchwy, a w zamian za to implant może utrzymać się nawet do końca życia. Implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Fundamentalnym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów daje pożądane skutki. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być zwyczajnie usuwane.

Z kolei implanty zastępują naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty dentystyczne służą do końca życia. Ze względu na to nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a usunięcie bardzo zepsutego zęba i zastąpienie go implantem , jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Na co uważać po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

Generalnie najlepiej unikać parzących potraw i zastosować półpłynną dietę. Nie wolno używać strefy jamy ustnej. Według dentystów nieodpowiednie jest też sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, by zmniejszyć ryzyko zakażenia albo podrażnień. Powinno się rzucić alkohol oraz papierosy, ponieważ rozregulowują proces gojenia się dziąseł. Ponadto co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie należy podejmować fizycznego wysiłku.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Obowiązkowe jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko według wytycznych lekarza dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez zatwierdzenia stomatologa może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto też przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one działanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant zęba?

O implanty zębów najlepiej dbać tak samo jak o prawdziwe zęby. Bazą jest codzienne szorowanie co najmniej dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie niszczą się od korozji ani próchnicy, najlepiej o nie dbać z tak samo dużą uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną gromadzić się przy linii dziąseł. To jest początkiem stopniowego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji zwykle pokazuje się  tytanowa śruba implantu stomatologicznego, tym samym tracąc swoje piękno. Obok tego trzeba minimum dwukrotnie na rok odwiedzić gabinet dentystyczny na kontrolę.

Gabinet stomatologiczny

Komentarze są wyłączone.