Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Kredyty hipoteczne i samochodowe – porównaj
5 stycznia 2017
Dj na wesele polsko-angielskie Wodzirej na wesele wielokulturowe Dj na wesele mieszane
Oprawa muzyczna wesela mieszanego
7 stycznia 2017

Ratowanie ludzi w potrzebie to nadrzędny cel każdej fundacji. Dzięki zbieranym funduszom, te organizacje są w stanie zadbać o każdego, kto czeka na lepszy los. Fundacje w głównej mierze wykonują misje charytatywne i są bardzo potrzebne w każdym układzie państwowym. Gromadzą wolontariuszy, którzy planują wykorzystywać swój wolny czas i umiejętności na wspomaganie tych, którym coś nie poszło po drodze. Aktualnie, nowoczesne organizacje, zakładane są również w celu kształcenia ideologii społecznych, promowania danego obszaru kultury, czy mobilizowania dzieci i seniorów. Są to więc organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak samo określenie pokazuje organizacje wspierają innych czerpiąc z własnego majątku. Fundatorem często stają się osoby, które zebrały już pewien majątek i chcą się nim dzielić. Czasami jednak sytuacje mają się tak, że organizacje z braku niezbędnych środków pieniężnych nie są w stanie dalej pełnić swoich zadań. Od paru lat każdy z nas ma szansę wspomagać organizację dostarczając im jeden procent własnego podatku. Wypełniając właściwy wniosek w corocznym PIT również i Ty masz okazję pomóc.

Jak wręczyć jeden procent podatku na opp?Kto jest w stanie złożyć jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

1% podatku na OPP – to proste!

Historia mechanizmu „przekaż jeden procent podatku na fundacje” ma korzenie w roku 2004, kiedy zapis ten został opisany w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory płatnicy podatku mogą utrzymywać wskazaną przez siebie placówkę pożytku publicznego w bardzo łatwy sposób. A wybór jest ogromny – od instytucji charytatywnej służących na rzecz praw zwierząt, aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest niesamowicie łatwy. Po wyliczeniu należnego podatku w aktualnym zeznaniu podatkowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy napisać nazwę i numer KRS pojedynczej placówki. W niniejszym miejscu można opisać również wartość wysyłanej sumy, mając na uwadze, że nie może ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeżeli regulujemy podatki na kilku formularzach możemy wręczyć tą kwotę adekwatnej liczbie organizacji.

1% podatku na rzecz OPP – kto może być darczyńcą?

Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jednoznaczny sposób przedstawia kto ma możliwość oddać 1% własnego podatku. Tymi osobami są podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wielkości 19%. Mogą być to również osoby pobierające dochody z płatnego zbycia papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto sam pokrywa zaliczkę na rzecz podatku. Nierzadko ludzie nie rozumieją w tej kwestii statusu osób prawnych. Tak się składa, że w tym przypadku legislator nie załatwia jednostkom prawnym na wysyłanie 1% podatku. Z tego mechanizmu mogą natomiast korzystać emeryci. Wystarczy, że na podstawie jednorocznego obliczenia podatku przez aparat rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która wypracowała wiek emerytury własnoręcznie spisze zeznanie podatkowe. Co do warunków wysłania 1% podatku na konto OPP, najważniejsze jest dostarczenie zestawienia w terminie. Jest to krańcowo 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli dana kwota będzie wyższa aniżeli 1% podatku, wniosek nie zostanie potwierdzony. Za każdym razem należy porządnie zweryfikować, czy nie zrobiliśmy błędu w tej rubryce.

Czym są OPP?

Nie każda placówka może otrzymać funkcje organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można dać 1% podatku, musi wykonywać zadania potrzebne społecznie. Jednocześnie musi prowadzić swoje zadania jawnie, co łączy się z z obowiązkiem udzielania informacji o motywach przekazywanych zasobów z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie będzie mianowana w każdym razie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią natomiast spółka kapitałowa założona w celu niezwiązanym z wykonywaniem działalności majątkowej, jeżeli wykonuje przez co najmniej dwa lata aktywności w obszarach tzw. pożytku publicznego. Doskonałym przykładem OPP publicznego jest np: Fundacja Akogo, ratująca dzieci które zapadły w śpiączkę, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, utrzymująca niechciane zwierzaki.

Drobny czyn, a tak sporo może zrobić. Prawdopodobnie 1% to nie wysoka kwota, ale nawet tak małe wsparcie pieniężne, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i zwierzaków, którzy oczekują na nowe możliwości. Rozliczając się corocznie z US nie zapominajmy o akcji 1%. Nic to nas nie kosztuje, albowiem zawsze te pieniądze płacimy Państwu. Tylko w 2014 roku kwota uzbierana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie mnóstwo organizacji mogło wspomóc swoich beneficjentów. Oddaj 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś nadzieje na przyszłość.

Szukasz placówki pożytku publicznego, której pragniesz oddać swój 1%? Wyświetl kompletną bazę fundacji i wypełnij z nami swoje zestawienie podatków: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Komentarze są wyłączone.